تاریخچه

پیتر هنلین ساعت‌ساز و قفل‌ساز آلمانی در سال ۱۵۱۰ میلادی اولین ساعت جیبی را اختراع نمود. در ابتدای کار اختراع وی موردتوجه قرار نگرفت و تا سالها کسی از آن استقبال نکرد. پیتر هنلین آلمانی اولین ساعت مچی خود را در سال ۱۵۲۴ میلادی به فروش رساند. سالها بعد و در سال ۱۵۴۱ میلادی، کشور سوئیس که به‌عنوان مرکز ساعت‌سازی جهان شناخته می‌شود اقدام به ساخت ساعت نمود. در قرن شانزدهم میلادی و در دهه ۷۰ کشورهای سوئیس و انگلستان تنها کشورهای سازنده ساعت در جهان بشمار می‌رفتند. انواع ساعت مچی در انتهای قرن نوزدهم و قرن بیستم به وجود آمدند.

ساعت کوارتز در سال ۱۹۶۹ میلادی اختراع شد و در سال ۱۹۸۳ میلادی شرکت سوئیسی سواچ اولین ساعت کوارتز پلاستیکی را به دنیا معرفی نمود. تا آن زمان تمام ساعت‌های مچی موجود اغلب فلزی و از جنس برنز و برنج بودند. ساخت ساعت پلاستیکی با وزن کمتر و قیمت مناسب تحولی در ساخت انواع ساعت مچی محسوب میشد. در حال حاضر کشورهای زیادی در جهان به ساخت انواع ساعت مچی و سایر انواع ساعت مشغول هستند ولی ساعت‌های سوئیسی نام و آوازه جهانی خود را حفظ کرده‌اند.

انواع ساعت مچی زنانه و مردانه بر اساس نوع عملکرد

در دنیای امروز انواع ساعت مچی زنانه و مردانه تولید و عرضه می‌گردند. ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت، ساعت‌های عقربه‌ای، ساعت‌های دیجیتال، ساعت‌های تک عقربه، ساعت‌های دو و سه عقربه، ساعت‌های ۱۲ ساعته، ساعت‌های ۲۴ ساعته و بسیاری انواع مدل‌های دیگر ازجمله مدل‌های مختلف ساعت مچی محسوب می‌شوند. با توجه به تنوع بسیار زیاد در ادامه به بررسی مدل‌های مختلف آن می‌پردازیم.

انواع ساعت مچی تک عقربه ۱۲ ساعته

ساعت‌های مچی تک عقربه جزو ساعت‌های خاص بشمار می‌روند. اولین ساعت مچی تک عقربه در سال ۱۹۸۶ میلادی توسط آقای کلاوس بتا طراحی و عرضه شدند. پس‌ازآن به‌مرور برندهای معتبر دنیا به طراحی و تولید انواع ساعت مچی تک عقربه روی آوردند. ساعت‌های تک عقربه دارای معیار و اصول خاصی برای فهمیدن زمان هستند. درصورتی‌که به نحوه خواندن زمان از روی صفحه ساعت آشنا شوید کار راحتی بشمار می‌رود. انواع ساعت مچی تک عقربه ممکن است که بر روی صفحه ساعت خود دارای ۱۲ عدد بوده و یا ۲۴ ساعته باشند. ساعت‌های دوازده‌ساعته تک عقربه روش خاصی برای دانستن زمان‌دارند.

بطوریکه خطهای بزرگ روی ساعت نشانگر ساعت، خط‌های کوچک‌تر نشانگر نیم ساعت، سومین خط‌های کوچک نشان از یک ربع ساعت و کوچک‌ترین خط‌های روی ساعت به معنی ۵ دقیقه است. انواع ساعت مچی تک عقربه زمان را به فاصله چند دقیقه به شما نشان می‌دهند. معمولاً تاریخ نیز بر روی ساعت نمایش داده می‌شود. مزیت این نوع ساعت‌ها این است که به شما احساس آزادگی و آرامش بیشتری می‌دهند. با انواع ساعت مچی تک عقربه شما خود را از قید و بند زمان رها می‌کنید.

ساعت مچی تک عقربه ۱۲ ساعته

 

 

انواع ساعت مچی تک عقربه ۲۴ ساعته

ساعت‌های مچی تک عقربه ۲۴ ساعته از انواع تک عقربه ۱۲ ساعته نیز خاص‌تر و منحصربه‌فردتر هستند. بر روی صفحه‌نمایش این نوع ساعت‌ها اعداد یک تا بیست‌وچهار درج‌شده است. در طول یک شبانه‌روز عقربه یک دور کامل بر روی صفحه می‌زند. با داشتن انواع ساعت مچی تک عقربه ۲۴ ساعته امکان برنامه‌ریزی در طول روز وجود دارد. شما با یک نگاه به صفحه ساعت خود متوجه گذشت زمان و فرصت باقی‌مانده تا شب می‌شوید.

معمولاً نیمه صفحه ساعت تیره‌رنگ بوده و نیمه دیگر آن روشن است. از ساعت ۱۸ تا ۶ صبح فردا بارنگ تیره مشخص‌شده و از ساعت ۶ صبح تا ۱۸ روشن است. بدین ترتیب معنی و مفهوم ساعت‌های شبانه‌روز به افراد تفهیم می‌گردد. نحوه خواندن زمان از روی انواع ساعت مچی تک عقربه ۲۴ ساعته بدین‌صورت است که بزرگ‌ترین خط‌های اطراف صفحه ساعت نشانگر ساعت کامل، خط‌های کوچک‌تر نشانگر نیم ساعت، سومین خط‌های کوچک‌تر نشان از یک ربع ساعت و کوچک‌ترین خط‌های اطراف صفحه ساعت به معنی ۱۰ دقیقه است.

بدین ترتیب دقت این نوع ساعت‌ها ۱۰ دقیقه است و زمان را با دقت چند دقیقه نمایش می‌دهد. اگرچه انواع ساعت مچی تک عقربه ۲۴ ساعته بیشتر برای افراد خاص که در موقعیت‌ها و مشاغل خاص مشغول به فعالیت هستند، سودمند است ولیکن افراد عادی نیز هستند که استفاده از ساعت‌های تک عقربه ۲۴ ساعته را به ساعت‌های مچی معمولی ۱۲ ساعته و دارای سه عقربه ترجیح می‌دهند. با استفاده از انواع ساعت مچی تک عقربه ۲۴ ساعته امکان دانستن زمان بدون دیدن آسمان و یا بودن در محیط باز فراهم می‌گردد. افرادی که در زیرزمین، فضا و یا محیط‌های سربسته بدون دید محیط خارج هستند، استفاده از ساعت‌های تک عقربه ۲۴ ساعته بسیار مفید است.

انواع ساعت مچی عقربه‌ای

ساعت‌های مچی عقربه‌ای معمولی که دارای یک صفحه با ۱۲ عدد و سه عقربه هستند، معمولی‌ترین نوع ساعت‌های مچی بشمار می‌روند. این نوع ساعت‌ها دارای کارکرد آسان بوده و همگان با عملکرد آن آشنایی دارند. عقربه ساعت شمار دومرتبه در روز صفحه ساعت را می‌پیماید. عقربه دقیقه‌شمار در هر ساعت یک دور کامل میزند و عقربه ثانیه‌شمار در هر دقیقه یک دور کامل صفحه را طی می‌کند. این نوع ساعت‌ها از تنوع زیادی برخوردار هستند. انواع ساعت مچی با صفحات گرد، بیضی، مثلث، مربع، مستطیل و سایر اشکال و با بندهای فلزی، چرمی، پلاستیکی و غیره در بازار عرضه می‌گردند.

ساعت‌های مچی گران‌قیمت از روکش طلا، نقره، سنگ‌های قیمتی و ارزشمند از دیگر انواع ساعت مچی لوکس محسوب می‌شوند. این نوع ساعت‌ها دارای عملکرد دقیقی بوده و به‌واسطه باطری کار می‌کنند. کار کردن با آن‌ها راحت است و پرفروش‌ترین نوع ساعت مچی هستند. در برخی از مدل‌ها بر روی صفحه این نوع ساعت‌ها می‌توان دماسنج، قطب‌نما، کرنومتر، تاریخ و سایر اطلاعات را مشاهده نمود. بیشترین تنوع ساعت مچی در نوع عقربه معمولی دیده می‌شود. انواع ساعت مچی در این رده از محدود قیمتی بسیار متنوعی برخوردار هستند بطوریکه ساعت‌های اقتصادی و ارزان تا ساعت‌های چند صد میلیون تومانی در این محدوده قرار می‌گیرند.


 

انواع ساعت مچی دیجیتالی

ساعت‌های دیجیتالی دارای کارکرد راحتی بوده و افراد زیادی از آن استفاده می‌نمایند. در ساعت‌های مچی دیجیتالی ساعت بر روی صفحه ساعت به‌صورت اعداد نمایش داده می‌شود. ساعت‌های مچی دیجیتالی اغلب حالت فانتزی و اسپرت داشته و قشر کودکان، نوجوانان و افرادی که به لوازم اسپرت علاقه دارند بکار می‌رود. این نوع ساعت‌ها معمولاً حالت لوکس نداشته و قیمت‌های اقتصادی دارند. انواع اطلاعات مانند دما، ساعت، تاریخ و یا زنگ ساعت در این نوع ساعت‌ها دیده می‌شود. انواع ساعت مچی دیجیتالی پلاستیکی و ارزان‌قیمت را می‌توان در فروشگاه‌های ساعت، لوازم اسباب‌بازی و لوازم‌التحریر مشاهده نمود.

معرفی برندهای معتبر انواع ساعت مچی زنانه و مردانه

برندهای ساعت مچی لوکس متعددی در دنیا وجود دارند. ساعت‌های مچی معتبر و برند در دنیا همانند یک اثر هنری طراحی و به بازار عرضه می‌شوند. این ساعت‌ها در کنار طراحی زیبای خود، دارای قیمت‌های گران‌بهایی بوده و لوکس و ارزشمند محسوب می‌شوند. داشتن ساعت یکی از فاکتورهای مد محسوب شده و هماهنگی و ست کردن انواع ساعت مچی با پوشش ظاهری یک هنر بشمار می‌آید. در ادامه به معرفی برخی از برندهای برتر انواع ساعت مچی می‌پردازیم.

برند ساعت مچی امپریو آرمانی (Emporio Armani)

برند امپریو آرمانی یکی از برندهای معتبر و لوکس انواع ساعت مچی در جهان شناخته می‌شود. این برند همواره موردتوجه ستارگان فوتبال دنیا مانند رونالدو و یا ستارگان هالیوودی مانند مگان فاکس بوده است و توسط آن‌ها تبلیغ می‌شود.

برند ساعت مچی جی شاک

از دیگر انواع ساعت مچی می‌توان به ساعت مچی جی شاک اشاره کرد. این برند زیرمجموعه برند کاسیو بوده و انواع ساعت مچی مقاوم در برابر ارتعاش و لرزش را تولید و عرضه می‌نماید. ساعت‌های برند جی شاک برای فعالیت‌های ورزشی و یا پلیسی طراحی‌شده‌اند. به دلیل مقاومت بالای این نوع ساعت‌ها، افرادی که در زندگی روزمره دارای فعالیت‌های مختلف بدنی هستند از این نوع ساعت استفاده می‌نمایند. با توجه به اینکه قشر جوان و فعال از انواع ساعت مچی جی شاک استفاده می‌نمایند، رنگ‌های شاد و جذاب بر روی این نوع ساعت‌ها در نظر می‌گیرند.

 

برند ساعت مچی سیتی‌زن

نام سیتی‌زن به‌عنوان یک برند باکیفیت انواع ساعت مچی بکار برده می‌شود. این برند با سال‌ها تجربه و کیفیت بالا در سطح جهانی از جایگاه ویژه برخوردار است. برند سیتی‌زن برخلاف بسیاری از برندهای مطرح ساعت که متعلق به سوییس هستند، در کشور ژاپن تولید و عرضه می‌شود.

برند ساعت مچی امگا

امگا نام آشنایی برای بسیاری از افراد است. شرکت ساعت‌سازی امگا در سوییس واقع‌شده و انواع ساعت مچی زنانه و مردانه لوکس را طراحی و تولید می‌نماید. امگا برند لوکس و گران‌قیمتی است که در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. برند امگا موردتوجه افراد و سازمان‌های مشهور جهان نیز قرار دارد.

برند ساعت مچی رومانسون

شرکت ساعت‌سازی رومانسون در سال ۱۹۸۸ در سوییس شروع بکار نمود. انواع ساعت مچی رومانسون در طراحی لوکس و گران‌قیمت در بازار عرضه می‌گردد. ساعت رومانسون یک ساعت لوکس محسوب شده و از تنوع زیادی برخوردار است. استفاده از بندهای چرمی و استیل ضدزنگ و طرح‌های مختلف در برند رومانسون موجب توجه تمام اقشار به آن شده است.

برند ساعت مچی بولوا

برند بولوا جزو زیرمجموعه‌های شرکت سیتی‌زن بوده و سوییسی است. شرکت بولوا در سال ۱۸۷۵ میلادی شروع بکار نمود. شرکت بولوا ساعت مچی زنانه و مردانه و دیواری را تولید و عرضه می‌کند.

برند ساعت مچی همیلتون

این برند ساعت در کشور سوئیس قرار دارد و متعلق به گروه سواچ است. این شرکت در سال ۱۸۹۲ شروع بکار نمود. این برند به تولید ساعت مچی پرداخته و یکی از پرفروش‌ترین برندهای بازار ساعت جهان محسوب می‌شود.


 

برند ساعت مچی مونت بلان

این برند آلمانی علاوه بر تولید ساعت مچی به تولید و عرضه انواع نوشت‌افزار، عطر، عینک و دستبند می‌پردازد. مقر اصلی شرکت مون بلان در هامبورگ آلمان قرار دارد. برند مون بلان یکی از برندهای پرفروش جهان بشمار می‌رود.

برند ساعت مچی سیکو

این شرکت معتبر و معروف ژاپنی در سال ۱۸۸۱ میلادی تأسیس شد. شرکت سیکو علاوه بر تولید ساعت مچی به تولید ساعت دیواری، وسایل برقی و الکتریکی نیز مشغول است. این برند یکی از برندهای باکیفیت و قدیمی بازار ساعت جهان محسوب می‌شود. ساعت‌های مچی سیکو همواره جزو برندهای پرفروش ساعت در جهان قرار دارند.

برند ساعت مچی تگ هویر

این برند تولیدکننده انواع ساعت مچی، تلفن همراه و عینک است. این شرکت سوئیسی توسط ادوارد هویر تأسیس و پایه‌گذاری گردید. ساعت‌های این برند به‌عنوان یکی از ساعت‌های مورداستفاده در مسابقات ورزشی جهانی است.

برند ساعت مچی آی دبلیو شافهازن

این برند سوئیسی توسط فلورنتین آریستو جونز تأسیس گردید. این برند معتبر سوییسی همواره جزو پرفروش‌ترین برند ساعت مچی بوده است.

برند ساعت مچی پتک فیلیپ

این برند سوییسی در سال ۱۸۵۱ میلادی شروع به فعالیت نمود. مقر و دفتر اصلی این ساعت در ژنو سوییس است. این برند به تولید و عرضه انواع ساعت مچی در جهان می‌پردازد.

 

برند ساعت مچی رولکس

برند رولکس در لندن توسط هانس ویلسدورف و آلفرد دیویس راه‌اندازی گردید. برند رولکس انواع ساعت مچی زنانه و مردانه را طراحی و تولید می‌نماید. این برند جزو پرفروش‌ترین برندهای ساعت مچی در جهان بوده و از دقت، طراحی و کیفیت بالایی برخوردارند. برخی مدل‌های برند رولکس لوکس و گران‌قیمت هستند و طرفداران خاصی در دنیا دارند.

برند ساعت مچی کریس بنز

برند کریس بنز در سال ۱۹۹۶ میلادی توسط کریس بنز در آلمان شروع به فعالیت نمود. این برند شش گروه انواع ساعت مچی را طراحی و عرضه می‌نماید. ساعت‌های مچی غواصی، ساعت‌های مچی عمق سنج، ساعت‌های مچی نظامی، ساعت‌های مچی کرونوگراف، ساعت‌های مچی ستاره و الماس جزو این دسته محصولات قرار می‌گیرند.

برند ساعت مچی ریچارد میله

برند ریچارد میله در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط ریچارد میله در سوئیس تأسیس شد. این برند یک برند لوکس محسوب شده و ساعت مچی زنانه و مردانه زیبا و جذاب را طراحی و عرضه می‌کند.

برند ساعت مچی بتا دیزاین

برند بتا دیزاین یک برند آلمانی بوده که توسط آقای کلاوس بتا در سال ۱۹۸۶ طراحی و تولید گردید. اولین ساعت تک عقربه توسط این برند به دنیا عرضه شد. در حال حاضر انواع ساعت مچی تک عقربه، دو عقربه و سه عقربه توسط برند بتا دیزاین طراحی و عرضه می‌شود.

 

معرفی انواع ساعت مچی از نظر مکانیزم حرکتی عقربه‌های ساعت

ساعت‌های مچی دارای سیستم حرکتی عقربه‌های ساعت مختلفی هستند. ساعت‌های مچی بر اساس نوع حرکت عقربه‌ها و مکانیزم بکار رفته در زمان‌سنجی به سه نوع تقسیم‌بندی می‌گردند. مکانیزم حرکت کوارتز، مکانیزم حرکت مکانیکی کوکی و مکانیزم حرکت مکانیکی خودکار جزو سه دسته سیستم حرکت عقربه ساعت مچی محسوب می‌گردند.

سیستم حرکتی کوارتز

حتماً تابه‌حال نام کوارتز را در صنعت ساعت‌سازی شنیده‌اید. کوارتز نامی آشنا و معتبر در صنعت ساعت‌سازی بشمار می‌رود. انواع ساعت مچی کوارتز که به‌وفور در بازار مشاهده می‌گردد، درواقع حرکت عقربه‌های آن‌ها طبق سیستم کوارتز صورت می‌پذیرد. نماد بارز سیستم کوارتز حرکت تیک تیک و تکی عقربه ثانیه‌شمار بشمار می‌رود. سیستم کوارتز برای اولین بار توسط کمپانی سیکو ژاپن در سال ۱۹۶۹ میلادی اختراع گردید. تکنولوژی کوارتز باعث ایجاد انقلابی در صنعت ساعت‌سازی جهان گردید.

پس‌ازآن انواع ساعت مچی باطری‌دار طراحی و عرضه شدند. کریستال کوارتز موجود در ساعت ارتعاشات الکتریکی از خود منتشر می‌نماید. این ارتعاشات تبدیل به سیگنال گردیده و موجب حرکت عقربه ثانیه‌شمار می‌شود. حرکت ثانیه‌شمار ساعت‌های کوارتز بسیار دقیق بوده و دارای قطعات حرکتی کمتری نسبت به انواع ساعت مچی مکانیکی هستند. این نوع ساعت‌ها ارزان‌تر بوده و استحکام بیشتری دارند.

سیستم حرکتی مکانیکی کوکی

این نوع ساعت‌ها دارای حرکت پیوسته و یکنواخت ثانیه‌شمار بر روی صفحه است. انواع ساعت مچی با مکانیزم حرکتی کوکی نیاز به کوک‌کردن دارند؛ بنابراین پس از کوک ساعت که به‌صورت دستی صورت می‌گیرد، عقربه‌های ساعت انرژی لازم برای چرخیدن را به دست می‌آورند.

ساعت‌های مکانیکی کوکی در داخل موتور خود دارای یک فنر بوده که نیاز به کوک‌کردن دارد. مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها و فنر در داخل موتور ساعت موجب حرکت عقربه‌ها می‌گردد. انواع ساعت مچی مکانیکی کوکی معتبر دارای طول عمر طولانی بوده و سال‌ها برای شما کار می‌کنند. مزیت بارز این نوع ساعت‌ها عدم نیاز به تعویض باطری است.

سیستم حرکتی مکانیکی خودکار

این نوع ساعت‌ها همانند سیستم مکانیکی کوکی دارای حرکت پیوسته و یکنواخت عقربه ثانیه‌شمار بر روی صفحه ساعت هستند. انواع ساعت مچی خودکار، انرژی لازم برای چرخاندن عقربه‌های ساعت را از حرکت دست می‌گیرند. در این نوع سیستم حرکتی، یک وزنه فلزی دوار بنام روتور در داخل موتور تعبیه‌شده است. با حرکت دست و تکان خوردن ساعت، روتور در داخل موتور به حرکت درآمده و نیروی حرکتی به فنر وارد می‌نماید.

نیروی واردشده بر فنر نیز موجب به حرکت درآمدن چرخ‌دنده‌ها می‌شود. انواع ساعت مچی مکانیکی خودکار نیاز به کوک‌کردن روزانه نداشته و به دلیل وجود روتور در آن دارای ضخامت بیشتر و وزن سنگین‌تر نسبت به ساعت‌های مکانیکی کوکی هستند.

 

روش‌های تشخیص انواع ساعت مچی اصل از تقلبی

یکی از مشکلات افراد هنگام خرید ساعت مچی این است که چگونه می‌توان ساعت اصل و اورجینال را از انواع تقلبی تشخیص داد. در برخی موارد افراد پول زیادی بابت خرید یک ساعت مچی می‌دهند، درصورتی‌که بعداً متوجه می‌شوند که ساعت خریداری‌شده تقلبی بوده است. برای تشخیص ساعت مچی اصل از تقلبی توجه به برخی نکات الزامی است:

گارانتی و خدمات پس از فروش بین‌المللی

یکی از موارد مهمی که ساعت‌های مچی اورجینال و معتبر به همراه دارند، داشتن گارانتی بین‌المللی است. برندهای ساعت معتبر جهانی به محصولات خود گارانتی بین‌المللی می‌دهند. بااین‌وجود شما می‌توانید نه‌تنها در ایران بلکه در هرجایی از دنیا که برند ساعت خریداری‌شده دارای دفتر، شعبه و یا نمایندگی باشد برای دریافت خدمات مراجعه نمایید. انواع ساعت مچی برند در دفترچه راهنمای محصول که هنگام خرید توسط فروشنده به مشتری داده می‌شود، حاوی لیست نمایندگی‌های مجاز برند در کشورهای مختلف دنیا است.

دارا بودن کد رفرنس

از دیگر مواردی که می‌توان نسبت به استعلام اصل بودن ساعت مچی اقدام نمود، کد رفرنس درج‌شده در پشت ساعت مچی است. انواع برندهای معتبر ساعت مچی دارای یک کد رفرنس هستند که می‌توان آن‌ها از طریق اینترنت و سایت‌های معتبر استعلام نمود. درصورتی‌که کد رفرنس دارای اعتبار نباشد در اصل بودن ساعت تردید کنید.

کیفیت بالای ساعت

ساعت‌های مچی اورجینال و معتبر دارای خاصیت ضدآب هستند. حداقل عمق آب در این موارد ۳۰ متر بوده که در شناسنامه محصول و یا پشت درب ساعت درج‌شده است. از طرفی ساعت‌های اورجینال دارای صدای بسیار کمی بوده که نمونه‌های تقلبی از آن بی‌بهره‌اند.(به استثناء ساعت های پلاستیکی برند سواچ)

در آخر هنگام خرید ساعت مچی از فروشنده بخواهید که در فاکتور رسمی که به شما ارائه می‌کند، اصل بودن کالا را ذکر کند. اگر فروشنده از این کار امتناع نمود در اصل بودن ساعت مچی خریداری‌شده تردید داشته باشید. از دیگر موارد قابل‌توجه هنگام خرید ساعت مچی می‌توان به خرید از نمایندگی‌های معتبر، دریافت شناسنامه محصول، وزن مناسب ساعت و طراحی دقیق و بی‌عیب و نقص کالا اشاره نمود.

 

نکات مهم در خرید انواع ساعت مچی

خرید ساعت یکی از مواردی است که نیاز به‌دقت و توجه زیادی دارد. اینکه چه نوع ساعتی و با چه خصوصیاتی خریداری شود، ازجمله مواردی است که در صورت عدم توجه ممکن است مشکلاتی را متوجه افراد نماید. برای خرید ساعت مچی باید برخی نکات را در نظر گرفت. در ادامه به بررسی برخی نکات مهم در خرید ساعت مچی می‌پردازیم.

تعیین بودجه برای خرید ساعت

اولین عاملی که در هنگام خرید ساعت مچی باید در نظر گرفت میزان بودجه در نظر گرفته‌شده برای خرید ساعت است. اینکه از ابتدا مقدار پولی که برای خرید ساعت مچی کنار گذاشته‌اید را بررسی کنید موجب انتخاب بهتر نوع و برند ساعت می‌شود. اگر شما بودجه کمی برای خرید ساعت دارید بهتر است که به دنبال برخی برندهای ساعت مچی نباشید. اگر به‌عنوان‌مثال برخی برندهای معتبر و مطرح انواع ساعت مچی را باقیمت ارزان به شما پیشنهاد دادند، در اورجینال بودن آن شک کنید. متأسفانه ساعت مچی با برندهای تقلبی در بازار عرضه می‌شوند که از کیفیت بسیار پائینی برخوردار هستند.

شیشه انواع ساعت مچی

عمده زیبایی یک ساعت مچی به صفحه و شیشه ساعت آن برمی‌گردد. در اولین نگاه به ساعت اولین چیزی که توجه افراد را به خود جلب می‌نماید، صفحه و شیشه ساعت است. شیشه ساعت انتخاب‌شده باید از شفافیت زیادی برخوردار بوده و ضد خش باشد. شیشه‌های ساعت ضد خش یکی از ویژگی‌های ساعت مچی لوکس بشمار می‌رود.

قاب ساعت دور شیشه

بعد از شیشه، معمولاً قاب دور شیشه از اهمیت برخوردار است. ساعت مچی با قاب‌های فلزی، پلاستیکی و یا استیل در بازار وجود دارند. یک ساعت لوکس و ایده‌آل دارای یک قاب یکپارچه و یک‌تکه است. قاب استیل یکی از برترین قاب‌های ساعت مچی محسوب می‌شود.

موتور انواع ساعت مچی

یکی از موارد مهم در خرید ساعت مچی که ارتباط مستقیم با میزان هزینه پرداخت‌شده دارد، موتور ساعت مچی است. معمولاً ساعت‌های با موتور مکانیکی گران‌تر از ساعت‌های کوارتز بوده، ازاین‌رو انتخاب نوع ساعت بر اساس نوع عملکرد موتور بستگی زیادی به قیمت آن دارد. اگر بودجه کم و یا متوسط برای خرید ساعت کنار گذاشته‌اید، ساعت مچی کوارتز به شما توصیه می‌شود. اگر محدودیتی در هزینه ندارید، می‌توانید انواع ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت کوارتز و یا مکانیکی را انتخاب کنید.

 

کیفیت ساخت انواع ساعت مچی

بعد از موارد فوق باید به کیفیت ساخت ساعت توجه نمایید. ساعت را بر روی مچ دست خود بسته و عملکرد آن‌ها بررسی کنید. باز و بسته شدن ساعت، نوع بند، اتصالات و خوش‌دست بودن ساعت ارتباط مستقیم باکیفیت ساخت آن دارد. بررسی طراحی صفحه ساعت، نوع طراحی بند و اتصال صفحه به بند ساعت و اطلاعاتی که بر روی صفحه ساعت نمایش داده می‌شود، از دیگر موارد قابل‌توجه است.

بند انواع ساعت مچی

انتخاب بند ساعت به سلیقه افراد، طراحی ساعت و اتصالات آن بستگی دارد. انواع بند چرمی، بند فلزی و یا پلاستیکی در بازار عرضه می‌شوند. در برخی موارد امکان تعویض بند ساعت وجود داشته و در برخی مواقع به دلیل ناهمگونی با صفحه ساعت امکان‌پذیر نیست. بند ساعت را باز و بسته نموده و از محکم بودن آن اطمینان حاصل نمایید. بندهایی که دارای دو یا سه قفل بوده و یابنده‌ای سگک‌دار مطمئن هستند.

برند و لوگوی انواع ساعت مچی

ساعت‌های مچی معتبر و معروف علاوه بر صفحه ساعت، علامت برند و لوگوی خود را بر روی جاهای دیگر ساعت مانند پیچ تنظیم، عقربه، بند، قفل باز و بست ساعت و روی درب پشت ساعت حک می‌کنند. وجود این علائم می‌تواند یکی از نشانه‌های اصل بودن ساعت بشمار رود.

صفحه جذاب و شبرنگ

ساعت‌های معتبر و معروف دارای یک کیفیت ساخت عالی در طراحی و ساخت صفحه ساعت هستند. صفحه ساعت بیشترین توجه مشتری را به خود جلب می‌نماید. اغلب ساعت‌های مچی لوکس و باکیفیت، دارای عقربه‌ها و صفحه ساعت شبرنگ و درخشان هستند. این ساعت‌ها در تاریکی شب و محیط‌های بدون نور به سهولت قابل‌دیدن هستند. صفحات ساعتی که از کپسول تریتوم بهره می‌برند تا سالها درخشندگی خود را حفظ می‌نمایند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

ساعت مچی با برندهای معتبر و معروف دارای خدمات گارانتی، نمایندگی رسمی و خدمات پس از فروش معتبر می‌باشد. انتخاب ساعتی که دارای گارانتی معتبر بین‌المللی است خیال شما را برای سال‌ها راحت می‌نماید. در این‌گونه مواقع شما حتی با خروج از ایران و مراجعه به دفاتر فروش در خارج از کشور می‌توانید از خدمات گارانتی و تعمیرات بین‌المللی ساعت خود برخوردار شوید.

 

در این مقاله تلاش بر این بود که موارد مهم و نکات کلیدی در خرید و انتخاب ساعت مچی مورد بررسی قرار گیرد. یکی از موارد مهم در انتخاب انواع ساعت مچی وزن ساعت است. این درست است که برخی افراد ساعت‌های سبک و کوچک و به‌اصطلاح خوش‌دست را می‌پسندند ولی این نکته را در نظر بگیرید که وزن ساعت یکی از فاکتورهای ساعت‌های مرغوب و باکیفیت محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر هنگام خرید ساعت مچی فروشنده ساعتی برند و لوکس به شما داد که دارای وزن نسبتاً سنگینی بود، تعجب نکنید.

بررسی بندهای مختلف انواع ساعت مچی

یکی از مواردی که در انتخاب و خرید ساعت مچی باید در نظر گرفته شود، جنس بند ساعت مچی است. به‌طورکلی سه نوع بند ساعت مچی وجود دارد. بندهای فلزی، چرمی و پلاستیکی جزو سه دسته‌بند ساعت مچی شناخته می‌شوند. در برخی موارد امکان تعویض بندهای ساعت مچی وجود داشته و می‌توان بندهای مختلف را به‌جای بند اصلی بکار برد.

به‌عنوان‌مثال افرادی که دارای حساسیت نسبت به فلز هستند می‌توانند از بندهای چرمی و یا پلاستیکی استفاده نمایند. انواع ساعت مچی پلاستیکی با بندهای پلاستیکی جزو ساعت‌های معمولی و اقتصادی بشمار می‌روند. معمولاً ساعت‌های پلاستیکی دیجیتال بوده و برای استفاده‌های معمولی بکار می‌روند. ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت معمولاً دارای بندهای استیل ضدزنگ و یا چرمی هستند. بندهای چرمی از راحتی زیادی برخوردار بوده و به سهولت بر روی مچ دست قرار می‌گیرند.

تعویض بند ساعت مچی جلوه و شخصیت جدیدی به ساعت شما می‌دهد. اگر دارای چندین بند ساعت متنوع هستید در هر بار تعویض بند ساعت مچی خود دارای یک ساعت جدید می‌شوید. داشتن بندهای مختلف در انواع ساعت مچی موردتوجه سازندگان قرار دارد، بطوریکه معمولاً برندهای معتبر ساعت مچی چندین نمونه بند ساعت را در جعبه ساعت به مشتری تحویل می‌دهند. شما این امکان را دارید که در هر مناسبت و موقعیتی بند ساعت خود را تعویض نموده و هویت تازه‌ای به ساعت مچی خود ببخشید.

 

بندهای لاستیکی

بندهای لاستیکی مناسب برای انواع ساعت مچی اسپرت و کلاسیک هستند. این بندها دارای وزن سبکی بوده، مقاوم و ضدآب هستند. انواع بندهای لاستیکی جزو لوازم اضافی انواع ساعت مچی مدرن و گران‌قیمت نیز ارائه می‌شوند. این بندها انعطاف‌پذیری زیادی داشته و برای فعالیت‌های ورزشی مناسب هستند.

بندهای فلزی

بندهای فلزی در طرح‌ها و استایل متفاوت برای ست کردن با لباس رسمی بکار می‌روند. بندهای فلزی دارای استحکام زیادی بوده و قابلیت استفاده در انواع ساعت مچی کلاسیک و لوکس را دارند. بندهای استیل معمولاً به‌عنوان بند اصلی ساعت بکار می‌روند و برای میهمانی‌ها و یا دفتر کار و جلسات مناسب هستند. انواع دیگر بندهای فلزی شامل بندهای فلزی حصیری هستند که دارای مزیت‌های زیادی است.

بند فلزی حصیری درخشش و زیبایی خاصی دارند و برای استفاده در انواع موقعیت‌های مختلف مانند رسمی، ورزشی، اسپرت، مدرن و یا کلاسیک قابل‌استفاده هستند. این بندها مشکلات بندهای استیل معمولی را ندارند و قابلیت استفاده در ساعت‌های مچی را دارند. به‌آسانی بر روی مچ دست قرارگرفته و حالت دست را به خود می‌گیرند. بعلاوه قابل تنظیم کردن و کوتاه کردن می‌باشند.

بندهای برزنتی برای انواع ساعت مچی

بندهای برزنتی ترکیب پارچه برزنت و تیتانیوم هستند. این بندها مقاوم و شیک بوده و حالت اسپرت به ساعت شما می‌دهند. شما می‌توانید انواع بند برزنتی را با انواع ساعت مچی ست کنید. بندهای مدرن دارای روکش برزنتی و آستری چرم نوع جدیدی از بند اسپرت است که جلوه‌ای خاص به ساعت شما می‌بخشد. در انتخاب بند برزنتی باید به میزان حساسیت پوست دست، سایز مچ دست و میزان تعریق توجه نمود. با توجه به اینکه این بندها ضخیم هستند لذا برای شرایط آب‌وهوایی گرم مناسب نیستند.

افراد با توجه به نوع سلیقه و مصارف خود نسبت به انتخاب انواع ساعت مچی کلاسیک، اسپرت و یا لوکس اقدام می‌کنند. درهرصورت امکان تعویض بند ساعت مچی با سایر انواع بندهای موجود که در فوق به آن اشاره شد وجود دارد. لذا می‌توان با خرید یک ساعت و انتخاب بندهای متنوع، برای هر مناسبت و موقعیتی یک ساعت مچی متفاوت در دست داشت.

بندهای چرمی

بندهای چرمی ساده، چرمی توری، چرمی بافته‌شده، استیل توری ضدزنگ، پارچه‌ای، پلاستیکی، نایلونی و یا چرم‌های ویژه ایتالیایی در رنگ‌های متنوع و طرح‌های مختلف در اندازه‌های گوناگون باریک و پهن قابل انتخاب هستند. با انتخاب بندهای مختلف شما دارای ساعت مچی بوده و متناسب با هر موقعیت می‌توانید یکی از آن‌ها را استفاده نمایید. بندهای چرمی از انواع مختلف چرم مانند چرم بز، شترمرغ، گاو و یا سوسمار تولید می‌شوند. اگرچه ست کردن بندهای چرمی راحت بوده و زیبایی خاصی دارند ولیکن در برخی موقعیت‌ها همانند آب‌وهوای گرم که میزان تعرق بالاست توصیه نمی‌شود.

 

رعایت موارد مهم در نگهداری انواع ساعت مچی

بعد از توجه به نکات مهم در خرید ساعت مچی و خرید یک ساعت مناسب و باکیفیت، نوبت به رعایت موارد مهم در نگهداری ساعت است. اولین قدم در نگهداری و مراقبت از ساعت مچی بررسی و مطالعه موارد عنوان‌شده در دفترچه راهنمای ساعت است. هر ساعتی دارای نکات مهمی برای نگهداری است که توسط سازنده به مشتریان توصیه می‌گردد. توجه به این نکات می‌تواند راهنمای بسیار خوبی برای نگهداری ازساعت مچی باشد. ممکن است برخی انواع مدل‌های ساعت دارای روش‌های خاص مراقبت باشند که سایر ساعت‌ها از نظر سازنده نیازی به آن نداشته باشند؛

بنابراین مهم‌ترین کار اجرای موارد اعلام‌شده در دفترچه راهنما است. ساعت مچی نباید به مدت طولانی در معرض نور خورشید و گرما قرار گیرند. از برخورد اجسام تیز و برنده به ساعت خودداری نموده و به‌هیچ‌عنوان سعی نکنید ساعت خود را بازکنید. باز کردن درب پشت صفحه ساعت حتی اگر به هیچ‌چیز دست نزنید می‌تواند موجب تکان خوردن و جابجایی اجزای درون موتور شده و بر عملکرد آن تأثیر منفی بگذارد.

تمیز کردن ساعت مچی

برای تمیز و پاک نمودن ساعت مچی از پارچه نرم و تمیز به همراه آب گرم استفاده نمایید. به‌هیچ‌عنوان از مواد شوینده استفاده نکنید. از دیگر مواردی که در نگهداری و مراقبت از انواع ساعت مچی باید در نظر گرفته شود، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود.

انواع ساعت مچی جدا از نکات ذکرشده در دفترچه راهنمای محصول نسبت به برخی موارد از حساسیت زیادی برخوردار هستند. ازجمله موارد مهم می‌توان به پرهیز از قرار گرفتن در معرض حرارت (دمای بالاتر از ۶۰ درجه سانتی‌گراد) و محصولات شیمیایی (الکل، شوینده، لوازم‌آرایشی و حلال)، درآوردن ساعت در هنگام ورزش و تکان‌های شدید، پرهیز از قرار دادن انواع ساعت مچی میدان‌های مغناطیسی قوی (انواع ساعت مچی مکانیکی نسبت به میدان‌های قوی مغناطیسی حساس‌ترند)، اجتناب از افتادن در آب حتی در مورد ساعت‌های ضدآب (تست ضدآب ساعت‌های ضدآب هرسال باید توسط کارشناسان مربوطه انجام گیرد) و بازرسی‌های ادواری ساعت اشاره نمود.

نکته مهم در تمیزکردن ساعت مچی

نکته مهم در تمیز کردن ساعت مچی حتی نوع ضدآب این است که برای این کار پارچه نرم را آب گرم مرطوب نموده و به قسمت‌های مختلف ساعت بمالید. برای صفحه و شیشه ساعت مچی تا حد امکان تنها پارچه خشک بکار برید. برای تمیز کردن بندهای ساعت و یا قاب آن می‌توان از مسواک خشک میز استفاده نمود.

در مورد ساعت‌های غواصی توصیه می‌شود ابتدا ساعت مدتی در یک ظرف آب شیرین قرار گیرد و سپس نسبت به تمیز کردن آن با پارچه نرم و آب گرم اقدام نمود.

در خصوص ساعت‌های ضدآب نیز همین کار انجام گیرد. بازدیدها و تعمیرات ادواری انواع ساعت مچی منجر به بررسی تمام قسمت‌های ساعت گردیده و از مشکلات احتمالی جلوگیری می‌نماید، لذا توصیه می‌شود حتی اگر ساعت شما هیچ ایرادی ندارد، برای بازدید نزد نمایندگی رفته و آن‌ها موردبررسی قرار دهید.